Class

Position

Boat #

Team Name-Boat #

Boat Length

Driver

Throttleman

Laps

Total Elapsed Time

Fastest Lap

Points

Extreme

1

113

Miss Geico

50'

Marc Granet

Scotty Begovich

16

35:45.83

02:06.53

20

Extreme

2

11

Alex And Ani

42'

Herb Stotler

Serafino Cazzani

16

35:59.68

02:06.35

17

Extreme

3

77

Lucas Oil/SilverHook

48'

Jay Johnson

Nigel Hook

16

41:44.91

02:31.39

15

Extreme

4

30

Twisted Metal

40'

Billy Glueck

Brett Furshman

14

35:23.88

02:28.87

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Super Cat

1

5

WHM Motorsports

40'

Billy Mauff

Jay Muller

16

37:36.84

02:18.20

20

Super Cat

2

33

The Salt Terminator by CRC Industries

41'

Glen Hibbard

Randy Sweers

16

39:52.45

02:25.56

17

Super Cat

3

1/21

Performance Boat Center/Jimmy John's-US

38'

Myrick Coil

John Tomlinson

14

32.53.55

02:18.93

15

Super Cat

4

4

Cleveland Construction

38'

Edward Smith

Bob Teague

DNF

DNF

DNF

0

Super Cat

5

13

STIHL

38'

Jake Noble

Grant Bruggemann

DNF

DNF

DNF

0

Super Cat

6*

NZ-1

Pro Floors Racing

39'

Wayne Valder

Chris Hanley

DQ

DQ

DQ

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Super Vee Lite (S.E.)

1

2

BoatFloater.com

29'

Stephen F. Kildahl

Steve Kildahl

7

21:02.84

02:52.78

20

Super Vee Lite (S.E.)

2

17

Mr. Technology

31'

Will Smith

Jimmy Deitch

7

21:08.61

02:51.49

17

Super Vee Lite (S.E.)

3

9

Phantom 9

30'

Mark Niemann

Tom Maddalena

DNF

DNF

DNF

0

Super Vee Lite (S.E.)

4

51

SunPrint Management

29'

Steven Gehrman

Steve Miklos

DNF

DNF

DNF

0

Super Vee Lite (S.E.)

5

29

Buy The Keys Bandit

31'

Danny Ramirez

Chris Flood

DNF

DNF

DNF

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cat Lite (SuperStock)

1

S-1

Gettel Toyota

32'

Bryant Hopkins

Gary Ballough

7

18:40.22

02:39.34

20

Cat Lite (SuperStock)

2

111

Professional Plumbing

30'

Ricky Taylor

Ryan Beckley

7

19:31.19

02:43.00

17

Cat Lite (SuperStock)

3*

S-55

Nick's Creative Marine

32'

Scott Porta

Nick Scafidi

7

19:54.49

02:38.97

15

Cat Lite (SuperStock)

4

S-12

Special Marine Center

30'

Damon Marotta

Todd DeFilipps

7

20:51.41

02:54.17

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P3

1

P3-2

2nd Amendment USA

36'

Karl Steger

Neil Wobbe

3

09:05.47

02:57.45

20

P3

2

57

Color Me Fast

42'

Lisa Matthews

Mike Holderness

3

09:34.79

03:04.58

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P4

1

411

Perdition

34'

Johnny Saris

Brian Williamson

3

09:27.03

03:06.48

20

P4

2

24

Superior Asphalt Inc

24'

Chris Economides

Ryan Beckley

3

11:02.71

03:33.05

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P5

1

542

Thee Dollhouse/Two Cruel

30'

Daniel Racz

Clyde Petty

3

10:39.11

03:23.06

20

P5

2

541

Team Raven

29'

Andy Copeland

Robert Bryant

3

10:81.18

03:25.41

17

P5

3

528

KrizenPest.com

29'

Ryan Krizen

Rick Krizen

2

07:25.12

03:37.71

15

P5

4

502

Reindl Power Boats/Early Detection

24'

Randy Clayton

Chris Reindl

2

07:32.49

03:23.71

14

P5

5

62

On Edge

30'

Don Jackson

Harold Castle

2

07:79.22

03:38.62

13

P5

6

941

Mud R Up

27'

Cory Shantry

Richard Davis

2

07:83.06

03:39.09

12

P5

7

520

No Vacancy

30'

J.J. Turk

Johnny Stanch

DNF

DNF

DNF

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOTES: *NZ-1 DQ out of bounds; *S-55 Buoy Penalty

 

 

 

 

 

 

 

 

P1 SUPERSTOCK NATIONAL CHAMPIONSHIP SUNDAY JULY 2, 2017

 

Class

Position

Boat #

Team Name-Boat #

Boat Length

Driver

Throttleman

Laps

Total Elapsed Time

Fastest Lap

Points

Extreme

1

113

Miss Geico

50'

Marc Granet

Scotty Begovich

16

35:45.83

02:06.53

20

Extreme

2

11

Alex And Ani

42'

Herb Stotler

Serafino Cazzani

16

35:59.68

02:06.35

17

Extreme

3

77

Lucas Oil/SilverHook

48'

Jay Johnson

Nigel Hook

16

41:44.91

02:31.39

15

Extreme

4

30

Twisted Metal

40'

Billy Glueck

Brett Furshman

14

35:23.88

02:28.87

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Super Cat

1

5

WHM Motorsports

40'

Billy Mauff

Jay Muller

16

37:36.84

02:18.20

20

Super Cat

2

33

The Salt Terminator by CRC Industries

41'

Glen Hibbard

Randy Sweers

16

39:52.45

02:25.56

17

Super Cat

3

1/21

Performance Boat Center/Jimmy John's-US

38'

Myrick Coil

John Tomlinson

14

32.53.55

02:18.93

15

Super Cat

4

4

Cleveland Construction

38'

Edward Smith

Bob Teague

DNF

DNF

DNF

0

Super Cat

5

13

STIHL

38'

Jake Noble

Grant Bruggemann

DNF

DNF

DNF

0

Super Cat

6*

NZ-1

Pro Floors Racing

39'

Wayne Valder

Chris Hanley

DQ

DQ

DQ

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Super Vee Lite (S.E.)

1

2

BoatFloater.com

29'

Stephen F. Kildahl

Steve Kildahl

7

21:02.84

02:52.78

20

Super Vee Lite (S.E.)

2

17

Mr. Technology

31'

Will Smith

Jimmy Deitch

7

21:08.61

02:51.49

17

Super Vee Lite (S.E.)

3

9

Phantom 9

30'

Mark Niemann

Tom Maddalena

DNF

DNF

DNF

0

Super Vee Lite (S.E.)

4

51

SunPrint Management

29'

Steven Gehrman

Steve Miklos

DNF

DNF

DNF

0

Super Vee Lite (S.E.)

5

29

Buy The Keys Bandit

31'

Danny Ramirez

Chris Flood

DNF

DNF

DNF

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cat Lite (SuperStock)

1

S-1

Gettel Toyota

32'

Bryant Hopkins

Gary Ballough

7

18:40.22

02:39.34

20

Cat Lite (SuperStock)

2

111

Professional Plumbing

30'

Ricky Taylor

Ryan Beckley

7

19:31.19

02:43.00

17

Cat Lite (SuperStock)

3*

S-55

Nick's Creative Marine

32'

Scott Porta

Nick Scafidi

7

19:54.49

02:38.97

15

Cat Lite (SuperStock)

4

S-12

Special Marine Center

30'

Damon Marotta

Todd DeFilipps

7

20:51.41

02:54.17

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P3

1

P3-2

2nd Amendment USA

36'

Karl Steger

Neil Wobbe

3

09:05.47

02:57.45

20

P3

2

57

Color Me Fast

42'

Lisa Matthews

Mike Holderness

3

09:34.79

03:04.58

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P4

1

411

Perdition

34'

Johnny Saris

Brian Williamson

3

09:27.03

03:06.48

20

P4

2

24

Superior Asphalt Inc

24'

Chris Economides

Ryan Beckley

3

11:02.71

03:33.05

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P5

1

542

Thee Dollhouse/Two Cruel

30'

Daniel Racz

Clyde Petty

3

10:39.11

03:23.06

20

P5

2

541

Team Raven

29'

Andy Copeland

Robert Bryant

3

10:81.18

03:25.41

17

P5

3

528

KrizenPest.com

29'

Ryan Krizen

Rick Krizen

2

07:25.12

03:37.71

15

P5

4

502

Reindl Power Boats/Early Detection

24'

Randy Clayton

Chris Reindl

2

07:32.49

03:23.71

14

P5

5

62

On Edge

30'

Don Jackson

Harold Castle

2

07:79.22

03:38.62

13

P5

6

941

Mud R Up

27'

Cory Shantry

Richard Davis

2

07:83.06

03:39.09

12

P5

7

520

No Vacancy

30'

J.J. Turk

Johnny Stanch

DNF

DNF

DNF

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOTES: *NZ-1 DQ out of bounds; *S-55 Buoy Penalty

 

 

 

 

 

 

 

 

P1 SUPERSTOCK NATIONAL CHAMPIONSHIP SUNDAY JULY 2, 2017